AKTUALNOŚCI 

Kawiarenka – to działa!

Za nami debata ekspercka w formie Kawiarenki Obywatelskiej zorganizowana w ramach projektu Warmińsko-Mazurskie Centrum Praw Kobiet KONTYNUACJA.

W swojej prelekcji ekspertka Katarzyna Sobiech odwoływała się do praw zawartych w Konstytucji. Na prośbę zebranych omówiono czym są prawa obywatelskie. Szczególnie kto i jak dba aby prawa te nie były łamane. 

Wraz z moderatorką dyskusji goście wybrali najistotniejsze według nich prawa. Jak się okazało prawo do wolności osobistej, równego traktowania oraz prawo do informacji są kluczowe według grupy uczestniczącej w spotkaniu. Dyskusja nad wspomnianymi zagadnieniami mocno poruszyła zebranych. Zgodnie stwierdzono, że kawiarenki obywatelskie są ciekawym pomysłem na szersze zastanowienie się nad obowiązującym ustawodawstwem. 

Dziękujemy przybyłym gościom za zaangażowanie i podzielenie się swoimi doświadczeniami.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu Warmińsko-Mazurskie Centrum Praw Kobiet KONTYNUACJA, który finansowany jest ze środków Unii Europejskiej CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości”
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

Zaproszenie na Kawiarenkę Obywatelską

2 marca 2024 odbędzie się Kawiarenka Obywatelska w ramach projektu Warmińsko-Mazurskie Centrum Praw Kobiet Kontynuacja.
Tematem przewodnim Kawiarenki to „Obywatelskość – jak o nią dbać”.
Spotkanie prowadzone będzie w formie debaty eksperckiej, którą poprowadzi Pani Katarzyna Sobiech.

Zapraszamy mieszkańców Olsztyna i okolic, członków organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, przedstawicieli instytucji.
Startujemy o godz. 12:00.
Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych ul. Tarasa Szewczenki 1, Olsztyn.


”Warmińsko-Mazurskie Centrum Praw Kobiet – kontynuacja” jest realizowany przez Stowarzyszenie Kobieta na PLUS w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych SZTAMA, finansowany ze środków Unii Europejskiej CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości” na lata 2021–2027 
#buildingbridges
@Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

Ruciane-Nida i Dobre Miasto tańczą przeciw przemocy

„One Billion Rising” („Nazywam się miliard”) to międzynarodowa kampania społeczna przeciw przemocy stosowanej wobec kobiet i dziewcząt. Elementem wspólnym akcji na całym świecie jest taniec, który ma nagłośnić problem przemocy. Celem akcji jest okazanie solidarności i wsparcia dla wszystkich kobiet, które doświadczyły i doświadczają przemocy. Co roku bierze w niej udział ponad 200 krajów na całym świecie.

W tym roku tańczyliśmy na dwa ośrodki. Do akcji włączyła się organizacja Dobra Ekipa z Dobrego Miasta. Tu frekwencja i inwencja zaskoczyła organizatorów. Filmik z tego wydarzenia zobaczyć można na portalu facebook WMCPK-Kontynuacja.

czytaj dalej>>>

Relacja z Konferencji

Zapraszamy na krótką relację z Konferencji Inaugurującej projekt KONTUNUACJA. Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, przedstawiciele instytucji i przedsiębiorców. Niezmiernie miło nam było Państwa gościć w OWK Zielony Zakątek w Kumielsku. 20-01-2024

Zaproszenie na Konferencję inaugurującą projekt KONTYNUACJA – WMCPK

Zapraszamy na konferencję inaugurującą Projekt Kontynuacja, która odbędzie się 20 stycznia 2024 roku. Gościć nas będzie Ośrodek Wsparcia Kryzysowego Zielony Zakątek w Kumielsku.

Program spotkania:

12:00 – 12:15 – Przywitanie zaproszonych gości

12:15 – 12:30 – Prezentacja „Warmińsko-Mazurskiego Centrum Praw Kobiet – KONTYNUACJA Barbara Elżbieta Wyłudek – Koordynatorka Projektu
12:30  – 14:00 – Wystąpienia zaproszonych gościDorota Róża Chałat – Warto wiedzieć, warto pomagać – koordynatorka Zachodniopomorskiego Centrum Praw Kobiet w Koszalinie
Aneta Niedbała –   trenerka mentalna, Psychoterapeutka uzależnień
Monika  Darmofał – Karanowska – Prezeska Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Sztama w Kętrzynie
14.00 Dyskusja i  poczęstunek

Z powodów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału – tel. 731360198 lub smsem.SKNP kolejny raz włączyło się w „Kampanię 16 dni”

To akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi na przemoc wobec kobiet ze względu na płeć. Nietuzinkowy film „Delikatnie nas zabijają” który został zaprezentowany podczas spotkania był przyczynkiem do gorącej dyskusji podczas panelu ekspertów.

Przedstawicielka WMCPK Justyna Roczeń podkreślała, że musimy być czujni na sposób przedstawiania kobiet i dziewczynek w reklamie. Dalsza dyskusja uświadomiła zebranym, że wizerunek kobiet w filmach, reklamach jest przedstawiany z punktu widzenia mężczyzn. Często postrzegając kobiety przede wszystkim jako obiekt seksualny.

– Silna kobieta to kobieta, która ma oparcie w przepisach prawach. Zna Deklarację Praw Człowieka i Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Uczmy się jej, niech będzie naszym manualem w codzienności – mówiła Dorota Róża Chałat z Koszalińskiego Centrum Praw Kobiet.

– Wiele rozbija się o nierówne traktowanie ze względu na płace wśród kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach. To globalny problem, który powinniśmy rozwiązać. Przyznacie państwo, że kobiety na rynku pracy powinny mieć równą pozycję. Nie godzę się na nierówności finansowe w zakresie płac. Wynagradzajmy pracowników za efekty i zakres obowiązków a nie za płeć. Mocno wybrzmiały słowa Barbary Elżbiety Wyłudek.
Dziękujemy przybyłym gościom.

Spotkanie odbyło się 10 grudnia 2023 w OWK Zielony Zakątek w Kumielsku. Dyskusja była prowadzona przez specjalistkę ds. komunikacji co w dużej mierze przyczyniło się do właściwej moderacji dyskusji.


„Warmińsko-Mazurskie Centrum Praw Kobiet – kontynuacja” jest realizowany przez Stowarzyszenie Kobieta na PLUS w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych SZTAMA, finansowany ze środków Unii Europejskiej CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości” na lata 2021–2027

#stowarzyszeniekobietanaplus, #wmcpk #16dniprzeciwprzemocy, #buildingbridges