Kobieta na plus

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Hortiterapia - zaproszenie na seminarium

 

W dniach 29 -30 listopada odbędzie się w Mrągowie pierwsze w Polsce Seminarium pt. „Hortiterapia jako profilaktyka i wspomaganie procesu terapii w programach społecznych".

Celem seminarium jest podjęcie dyskusji nad przyrodolecznictwem w Polsce. Wspólne zastanowienie się nad nowym wymiarem środowiska naturalnego, w tym ogrodu jako przestrzeni otwartej na wiele form twórczości. Ogromnie ważne jest dla nas zainicjowanie działań na rzecz ustanowienia zawodu hortiterapeuty.

 

Pani Zofia Wojciechowska tak pisze "Wykład i seminarium, warsztaty ogrodoterapii, zajęcia florystyczne hortiterapii, pokazy, wizyta w terenie i spotkanie ze sztuką ziemi w tradycyjnym mazurskim ogrodzie. Rozmowy z młodymi naukowcami, magistrantami - którzy mieli odwagę podjąć temat socjoogrodnictwa. Mamy dwa dni na dyskusję w ciekawym obiekcie - Gościńcu Molo, leżącym tuż nad brzegiem jeziora Czos, wybudowanym w myśl założeń dawnego mazurskiego budownictwa. Niezwykły klimat i dobra energia oraz wyśmienita kuchnia mazurska. Dla Państwa wieczorem zagra na unikatowym instrumencie - Stanisław Bałdyga. Będzie to niezwykły koncert "Z DOBRĄ MYŚLĄ..." koncert charytatywny na rzecz dziecięcych warsztatów hortiterapii. Miło nam szczególnie, gdyż - Twórcy Anna i Stanisław Bałdygowie - wczoraj zostali odznaczeni medalem za zasługi dla kultury Warmii i Mazur. Wiele będzie się działo, chcemy by byli z nami Państwo. Mamy pokaz slajdów z zajęć m.in jakie prowadziłam z hortiterapii w odległej Chakasji na Syberii. We wrześniu byłam w FR w Chakasji i odwiedziłam Chakaskie Centrum Edukacji Ekologicznej, a także wiele innych miejsc. Dokumentując warsztaty hortiterapii przez 2 tygodnie, pracując na rzecz Polaków i Mazurów, którzy mieszkają na skraju stepu w mazurskiej wiosce. Zapraszam do Mrągowa na Mazury."

ORGANIZATORZY:

Instytut Hortiterapii, Katedra Ogrodnictwa – Uniwersytet Warmińsko- Mazurski,

Zielony Promień – Zofia Wojciechowska,

Stowarzyszenie Zielone Dzieci,

Ośrodek Kształcenia Baszka.

POD PATRONATEM:

Rektora Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego JM Prof.

Ryszarda Góreckiego i Burmistrz Miasta Mrągowa Otolii Siemieniec i

Starosty Mrągowskiego Bogdana Kurty.