Kobieta na plus

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Bezpłatne warsztaty Wendo w Piszu.

WenDo to przede wszystkim budowanie pewności siebie, asertywność i samoobrona dla dziewcząt i kobiet.  Udział w tym warsztacie to doskonała okazja by doświadczyć własnej siły fizycznej, uwolnić swój oddech i głos, wyraźniej dostrzec swoje możliwości i zasoby a przy tym odzyskać poczucie wpływu na rzeczywistość.

Jeśli chcesz przestać czuć się bezradną i bezbronną wobec ataków słownych i fizycznych w miejscach publicznych, na ulicy, w szkole, w pracy, w domu - weź udział w WenDo!

Warsztaty są bezpłatne. Choć miejsc jest tylko 12 to pierwszeństwo będą miały osoby, które jeszcze nie uczestniczyły w tego typu szkoleniu. Aby wziąć udział w WenDo nie potrzeba siły, ani nadzwyczajnej sprawności. Każda kobieta może nauczyć się skutecznie bronić.

Termin: 30-31.01.2016 , łącznie 12 godzin zegarowych/16 godzin  szkoleniowych
• sobota     - 30.01.2016, godzina 12.00 – 18.00
• niedziela  - 31.01.2016, godziny 10.00 – 16.00
Dwudniowe warsztaty WenDo są planowane jako całość, dlatego nie będzie możliwe dołączenie do grupy drugiego dnia lub tylko na kilka godzin pierwszego lub drugiego dnia.

Miejsce: Piski Dom Kultury w Piszu, Plac Daszyńskiego 16

Jak się zapisać?
Mamy tylko 12 miejsc !
Pierwszeństwo będą miały osoby, które jeszcze nie uczestniczyły w warsztatach WenDo.

Aby się zapisać należy:
Wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Więcej informacji pod numerem telefonu: 731 715 512

---

Poniżej kilka szczegółów o samym WenDo.

Fundacja Autonomia wraz z organizacjami partnerskimi: Fundacją Pozytywnych Zmian, Stowarzyszeniem Strefa Wenus z Milo oraz Towarzystwem Interwencji Kryzysowej oraz Partnerami lokalnymi: Stowarzyszeniem Kobieta na PLUS i Piskim Domem Kultury zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach realizowanych w ramach Akademii Treningu WenDo - Upełnomocnienie Przeciw Przemocy ze względu na Płeć.

Weź udział w warsztacie WenDo, podnieś swoje umiejętności w zakresie:
• skutecznej, spójnej, asertywnej komunikacji
• rozpoznawania i diagnozowania sytuacji przekraczania granic
• podejmowania decyzji
• reagowania na sytuacje przekraczania granic, dyskryminację i przemoc ze względu na płeć i inne
• samoobrony fizycznej w sytuacjach ataku/napaści

Na WenDo kobiety i dziewczęta uczą się jak reagować na przemoc, na różne formy przekraczania granic. Wzmacniają poczucie pewności siebie, poczucie własnej wartości i sprawczości. WenDo jako metoda samoobrony psychicznej przekazuje wiedzę na temat skutecznych metod komunikowania się i wyrażania własnych potrzeb, emocji, zdania. Pomaga to rozwiązywać konflikty, przełamywać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd.

Metody pracy
W czasie zajęć stosowane są ćwiczenia symulacyjne, dyskusje w małych grupach i plenarne, praca z oddechem i głosem, elementy psychodramy. W zakresie samoobrony fizycznej ćwiczymy m.in. ciosy, kopnięcia, uwolnienia, bloki. Zajęcia prowadzone będą w maksymalnie 12-osobowej grupie.

Jaki jest koszt udziału w warsztacie?

Udział w warsztacie jest bezpłatny dzięki pokryciu części kosztów z dotacji Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Funduszu Małych Grantów Programu Operacyjnego „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy ze względu na płeć” współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, wolontarystycznie wykonywanej pracy oraz wsparciu organizacji i instytucji lokalnych.

WenDo to w polskim tłumaczeniu „Droga Kobiet". WenDo jest jedyną w Polsce metodą samoobrony i asertywności opracowaną przez kobiety i dla kobiet*, która łączy metody samoobrony fizycznej i psychicznej. Od "zwykłej" samoobrony WenDo różni się między innymi tym, że bardzo duże znaczenie przywiązuje do wzmacniania umiejętności związanych z asertywną komunikacją. WenDo to jedyna w Polsce metoda samoobrony uwzględniająca perspektywę płci społeczno - kulturowej (gender) i perspektywę feministyczną. W kontekście społeczno-politycznym uwrażliwia i pomaga identyfikować przypadki dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, kolor skóry, niepełnosprawność, orientację psychoseksualną i in. Daje możliwość przyjrzenia się własnej socjalizacji, narzuconym społecznie normom i rolom oraz własnym wyobrażeniom na ich temat.

Osobami prowadzącymi warsztaty są uczestniczki Akademii Treningu WenDo - Upełnomocnienie Przeciw Przemocy ze względu na Płeć, które ukończyły 350 godzin szkoły trenerskiej przygotowującej do profesjonalnej i samodzielnej pracy trenerskiej w zakresie przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji ze względu na płeć - głównie wobec kobiet i dziewczynek (w tym należących do mniejszości) metodą WenDo, bazującą na modelu upełnomocnienia (empowerment).

Warsztaty jako część programu Akademii Treningu WenDo będą superwizowane.

­­Informacje dodatkowe: www.autonomia.org.pl


W przypadku większej liczby chętnych niż miejsc decydować będzie kolejność zgłoszeń. Chętne osoby mogą zostać wpisane na listę rezerwową. Pytania można kierować również pod numer telefonu: 731 715 512


Warsztaty realizowane są w ramach projektów „Perspektywa antydyskryminacyjna w programach przeciw przemocy” oraz „Zatrzymać przemoc – kompleksowy system wsparcia i oddziaływań terapeutycznych dla osób doświadczających przemocy ze względu na płeć“.

Projekt nr E3/0851 realizowany jest w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt nr 171/NMF/XII/N realizowany jest w ramach Programu PL14 „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy ze względu na płeć” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

Program został objęty patronatami i matronatami honorowymi i medialnymi przez Rzecznik Praw Obywatelskich – prof. Irenę Lipowicz, Pełnomocniczkę Rządu ds. Równego Traktowania – prof. Małgorzatę Fuszarę, Wojewodę Małopolskiego - Jerzego Millera, pismo feministyczne Zadra, Radio TOK FM – Pierwsze Radio Informacyjne oraz portal ngo.pl